Maine High School Wrestling
Belfast Crossover Duals
12/08/2007



"The tourney is a unique way to start the regular season as the 12 participating teams compete in dual-meets. After facing two opponents, the top four grapplers in each weight class earn the opportunity to compete in the individual championship portion of the meet.  Each team is awarded 12 points for a dual-meet win and in the individual portion of the tourney each squad receives points for individual accomplishments 16 points for a first place, 12 for second, nine for third and seven for fourth." ... from Ron Hawkes on MBR

"Because wrestlers competed in 2 dual meets prior to the tournament, and you may only wrestle 5 matches in a day, consolation finals matches were not actually wrestled (except 135), 3rd place is determined by
A. Had the 2 wrestlers met earlier in the day.
B. Least total mat time on the day." ... from Shane Bouchard


103

1. Jake Rasque (Marshwood) Dec 6-3
2. Kristi Pearse (Camden Hills)
3. Jordon Young (Belfast)
4. Ben Lufkin (Medomak)

112

1. Matt Jenkins (Marshwood) Pin 0:32
2. Bryton York (Erskine)
3. Logan Rich (Camden Hills)
4 Dominic Collins (Skowhegan)

119

1. Matt Delgallo (Gardiner) Pin 0:43
2. Zac Fields (Camden Hills)
3. Chris Lagasse (Oak Hill)
4. Ryan Spicer (Erskine)




125

1. Josh Robbins (Belfast) Pin 3:46
2. John Gordon (Ellsworth)
3. Brian Parlin (Skowhegan)
4. Jacob Powers (Camden Hills)

130

1. Murphy McGowan (Camden Hills) Pin 2:32
2. Phil Kyser (Belfast)
3. Charlie D'Eon (Marshwood)
4. Aaron Taylor (Erskine)

135

1. Jack Simpkins (Camden Hills) Pin 1:36
2. Sam Howard (Skowhegan)
3. Rico Borzoni (Belfast)
4. Mike Hamm (Oak Hill)




140

1. Jimmy Spencer (Belfast) Pin 0:32
2. Brandon Rich (Camden Hills)
3. Joey Buzzell (Skowhegan)
4. Gunner Vermillion (Gardiner)

145

1. Ryan Grover (Sumner) Dec 10-8
2. Zach Shellabarger (Belfast)
3. Jake Sylvan (Skowhegan)
4. Shawn Powell (Bucksport)

152

1. Jacob Berry (Camden Hills) Pin 3:38
2. Jim Demetricopolous (Marshwood)
3. Dillon White (Skowhegan)
4. Jon Pelletier (Bucksport)




160

1. Kote Aldus (Belfast) Pin 1:54
2. Cam Wadleigh (Bucksport)
3. James Grant (Skowhegan)
4. Jeremy Payson (Camden Hills)

171

1. Mike Rolerson (Belfast) Pin 0:45
2. Kasey Pelletier (Bucksport)
3. Clyde Tibbetts (Oak Hill)
4. Bo Richards (Hermon)

189

1. PJ Richards (Hermon) Pin 1:44
2. Gerald Gould (Nokomis)
3. Travis Spencer (Belfast)
4. Alex Wood (Erskine)




215

1. Craig Woodward (Bucksport) Pin 5:00
2. Nate Kotch (Gardiner)
3. Bryant Lorette (Skowhegan)
4. Mark Smith (Belfast)

285

1. Sam Helm (Erskine Academy) Dec 3-1
2. Mark Heathcote (Central)
3. Todd Steward (Skowhegan)
4. Allen Muir (Camden Hills)

    Team Scores:
 1. Belfast ........... 146
 2. Camden Hills ...... 138
 3. Skowhegan ......... 106
 4. Erskine Academy ...  73
 5. Bucksport .........  66
 6. Marshwood .........  65
 7. Gardiner ..........  47
 8. Hermon ............  35
 9. Oak Hill ..........  25
10. Nokomis ...........  12
10. Ellsworth .........  12
12. Medomak Valley ....   7	

Thanks to Shane Bouchard for individual results!