High School Wrestling
1983 Maine State Championships

Weight Class Champion 2nd 3rd 4th
98 A Tony Zaccadelli
Medomak Valley (8-2)
Dan Crook
Kennebunk
Mark Milligan
Rumford (?)
Dan Desruisseaux
Sanford
B Doug Hopler
Fryeburg Acad. (8-6)
Travis Dunton
M.C.I.
Doug Gillison
Lincoln Acad. (8-4)
Pete Doucette
Noble
105 A Bill James
Mt Blue (1:05)
Eric Heisler
Deering
Chuck Alexander
Mt. Ararat (13-6)
Pete Quirrion
Cony
B Lonnie Colley
Ellsworth (12-8)
Kevin Brady
Bonny Eagle
Jim Lewis
M.C.I. (10-8)
Terry Patstone
Noble
112 A Dale Thompson
Skowhegan (6-4 OT)
Al Hodson
Sanford
Duff Powell
Medomak Valley (15-7)
Kevin Rabine
Massabesic
B Chris Perry
Lincoln Acad. (8-3)
Tom Bean
Bonny Eagle
Chris Comfort
M.C.I. (13-4)
Kevin Miller
Limestone
119 A Rick Calden
Rumford (?)
Lutes
Hyde Academy
Lozier
Fort Kent (Forfeit)
Mike Martel
Biddeford
B Tim Jackson
Oxford Hills (11-6)
Chad Pelletier
Limestone
Ken Mosher
M.C.I. (11-1)
Pete Heller
Presque Isle
126 A Paul Sabine
Mt Blue (6-4)
Kelly Goodrich
Hyde Academy
Nick Handanos
Rumford (2-0)
Ted Tibbetts
Gardiner
B David Croteau
Oxford Hills (11-6)
Cory Gallant
Bonny Eagle
David Cressey
Traip Acad. (13-2)
John Quigley
M.C.I.
132 A Ralph McArthur
Mt Blue (7-5)
Roger Bourgoin
Morse
John Fitzmorris
Rumford (10-2)
Rick Cameron
Massabesic
B Joel Berube
Oxford Hills (8-0)
Ray Landry
Bonny Eagle
Jack Mosher
M.C.I. (4-0)
Gary Bean
Noble
138 A Beau Campbell
Hyde Academy (Fall)
Dan O'Connell
Mt. Ararat
Andy Caramihalis
Sanford (6-4)
Kevin Bolduc
Gardiner
B Joel Doore
Foxcroft Acad. (8-2)
Dale Bridges
Wells
Greg Pelotte
Winslow (4-0)
Marc Wyman
Traip Acad.
145 A Lauren Moody
Mt Blue (11-9)
John Caramihalis
Sanford
Scott Guimond
Rumford (3-2)
Dennis Ruel
Biddeford
B Myles Moriarty
Marshwood (10-4)
Tom Turner
Bonny Eagle
Greg Homer
Ellsworth (3:03)
Howard Amos
Wiscasset
155 A Mark Perkins
Mt. Ararat (5-2)
Jim Plourde
Gardiner
Guy Langevin
Biddeford (3-1)
Robert Clark
Skowhegan
B George Simmons
Foxcroft Acad. (9-3)
Ken McDermith
Fryeburg Acad.
Ron Clark
Lincoln Acad. (7-1)
Glenn Lang
Camden
167 A Steve Hall
Sanford (7-3)
Norman Madore
Mt Blue
Jim Souliere
Biddeford (2:50)
Bob Cunningham
Belfast
B E.B. Breakwood
Camden (4-3)
Don Lord
Foxcroft Acad.
Ron Anderson
Traip Acad. (10-7)
Scott Furrow
M.C.I.
185 A Dean Baker
Skowhegan (5-1)
John Caissie
Sanford
Frank Stepnick
Westbrook (Pin)
Gary Dollof
Rumford
B Sean Lewis
Noble (13-11)
Kirk McDermith
Fryeburg Acad.
David Ward
Foxcroft Acad. (2-1)
Scott Preble
Nokomis
Hwt. A Scott Holland
Sanford (5-2)
Bernie Bates
Mt Blue
Rick Kelley
Belfast (?)
Angie Upham
Medomak Valley
B Kevin Gallagher
Bonny Eagle (8-7)
Ed Ward
Foxcroft Acad.
Keith Fleger
Bucksport (11-6)
Dana Martin
Wiscasset

Team Results

Class A

Champion: Mt Blue
2nd: Sanford

Class B

Champion: Bonny Eagle
2nd: Foxcroft Academy

Any Errors?          Let Me Know        Harry L. Smith

HTML 4.01 Certified on 12/27/02